AP Sensing Fiber Optik Lineer Yangın Algılama Sistemi

Binalarınızda ve tesislerinizde çıkacak bir yangının yıkıcı sonuçlar doğurması kaçınılmazdır. Yatırımlarınıza hasar vererek çalışmalarınızın uzun süreli durmasına sebep olacak ve büyük ihtimalle hayatlarınızı da tehlikeye sokacaktır.

OTDR (Optical time domain reflectometry) alanında 20 yılı aşkın tecrübesi olan APSensing, yangın algılama teknikleri konusunda dünya çapında çözümler sunmaktadır.

Büyük çaplı üretim tesisleri, rafineriler, barajlar, silolar, büyük marketler, soğutma tesisleri, taşıma bantları, kablo kanalları ve tünel gibi çevre koşullarının farklı olduğu projelerde geleneksel yangın algılama sistemleri başarısız olmaktadır.

Kötü çevre koşulları (kir, toz, nem, çözelti buharı, radyoaktif dalgalar, aşındırıcı atmosfer, ATEX sınıfı toz ve gaz patlayıcı tehlikesi olan alanlar ve montaj zorluğu gibi) nedeniyle geleneksel yangın alarm tekniklerinin yanlış alarm verme eğilimi artmaktadır ve azımsanmayacak oranda maliyet yüksek bakım masraflarına sebebiyet vermektedir.
AP Sensing, lineer ısı sensörü olarak yüksek derecelerde hassasiyetle çalışan basit bir fiberoptik kabloyu temel alan bir koruma konsepti sunarak bu problemleri en aza indirgemektedir. Sensör kablo çok kolay monte edilebilen, bakım gerektirmeyen, çok uzun ömürlü bir kablo olup, binlerce metre uzunluğunda olabilir.

AP Sensing fiberoptik lineer ısı algılama sistemleri hiçbir alanı denetim dışı bırakmaz. Tüm koruma alanı içinde gerçek zamanlı olarak ısı gelişimini ve yayılımını sürekli olarak denetlemenize olanak tanır. Her 10 saniyede bir binlerce ısı değeri okuyarak, mükemmel bir ısı profili çıkarır.

Büyük alanlarda yapılan uygulamalarda, sensör kablosu farklı varyasyonlarda ısı şartları olan değişik alanlardan geçmektedir; örneğin tünel giriş ve çıkışları tünelin iç kısımlarına göre ısı değişikliklerinden daha çok etkilenmektedir veya üretim hangarlarında yerleştirilen makineler ve sistemlerden bağımsız olarak sıkça yüksek ve düşük sıcaklıklara sahip olan kısımlar bulunmaktadır. Bu değişken ısı şartlarıla baş edebilmek için AP Sensing, “Lineer Isı Serisi” farklı alanlarda değişik alarm duyarlılıklarını kablonun uzunluğuna bakılmaksızın bir tek sensör kablosuna uyarlamaktadır.

Kullanılan kabloların ömrü en kötü çevre koşullarında bile 30 yıl olup, bakım gerektirmemektedir.

Bunu paylaş: